Luki - konkurs

Każdy z nas używa jakiejś przeglądarki internetowej. Na forach internetowych od lat trwa dyskusja, która aplikacja pozwalająca na korzystanie z dobrodziejstw Sieci jest najlepsza. Warto zwrócić uwagę, że choć znakomita większość z nas biernie używa Internet Explorera, Mozilli Firefox, Chrome’a, czy innej ulubionej przeglądarki, to niektórzy internauci interesują się aplikacjami i sprawdzają je „od wewnątrz”. Twórcy oprogramowania zdają sobie sprawę, że ich produkty nie są idealne, a internauci przyglądając im się z bliska odnajdują czasem luki. Producenci zachęcają, by informować ich o znalezionych błędach i obiecują wysokie nagrody.
Mozilla Firefox


Mozilla uruchomiła w 2004 roku program Security Bug Bounty Program (SBBP). Co program zakładał? Po ukończeniu prac nad kolejną aplikacją zespół informatyków i specjalistów ds. bezpieczeństwa IT w jednej osobie badał, czy jest ona wolna od błędów. Zwykle zespół wykrywał jeszcze kilka niedoróbek. Ale okazywało się, że nie wszystkie. Praktycznie zawsze okazywało się, że po tym jak produkt dostawał się w ręce internautów, dociekliwi użytkownicy czasami przypadkowo, a czasami w wyniku własnych badań odkrywali kolejne niedoróbki. Mozilla zawsze dążyła, by ich aplikacje, a przede wszystkim przeglądarki były najlepsze, dlatego od 2004 roku zachęca internautów do informowania jej o wykrytych błędach. Co więcej – dla każdego, kto pomógł w ulepszeniu Firefoxa czekała nagroda. Jeszcze niedawno było to 500 dolarów (około 1 500 złotych). Jak podpowiada portal Lanpolis.pl w lipcu 2010 roku  Mozilla ogłosiła, że premia dla 10 025 złotych! użytkowników została podwyższona z 500 do 3000 dolarów, co w przeliczeniu na naszą walutę daje około 9 tysięcy złotych. Fundacja rozszerzyła też zakres programu na klienta poczty elektronicznej Thunderbird ale również m.in. przeglądarkę dla smartfonów Mobilny Firefox. O samym SBBP możecie przeczytać więcej na tej stronie internetowej.


Google Chrome


Kilka dni po tym jak Mozilla ogłosiła swoją decyzję o podwyższeniu nagrody za zasygnalizowanie o błędzie, Google Chrome postanowił uczynić podobny krok… i przebić ofertę konkurencji! Każdy kto znajdzie lukę w Google Chrome i poinformuje o tym amerykańskiego giganta zainkasuje dokładnie 3133 dolarów, czyli (w zależności od kursu dolara) około Oficjalnym powodem do powiększenia nagrody była rocznica uruchomienia programu Chromium Security Reward, który okazał się sukcesem, ale nieoficjalnie mówi się, że chodziło głównie o kwestie wizerunkowe i chęć przebicia oferty Mozilli. Google w odróżnieniu od producenta popularnego „Liska” nie rozpisuje dokładnie, za jakiego rodzaju błędy przyznawane są pieniądze (zaznacza, że każdy może być wzięty pod uwagę), zamiast tego upublicznia listę bugów wraz z wysokością gratyfikacji, jaką otrzymali dani programiści. O ile wzrosła nagroda w przypadku Chrome’a? Chromium Security podaje, że dotychczasowym rekordem było wsparcie na poziomie 1337 dolarów.


Zamiast 10 tys. złotych wolą fajną koszulkę


Nie każdy internauta, który odnalazł błąd w przeglądarce pragnie nagrody pieniężnej. Warto zauważyć, że portal PC World w sierpniu ubiegłego roku wyliczył, że w zależności od przyjętych kryteriów od 10 do 15 proc. programistów po odnalezieniu luki odmawia przyjmowania nagrody. Johnathan Nightingale z Mozilla Foundation tłumaczy, że niektórzy internauci, którym przysługuje nagroda pieniężna, przypomnijmy – 10 000 złotych proszą, aby środki te zostały przelane na konto jakiejś organizacji charytatywnej. Proszą tylko o przesłanie im „fajnej koszulki”.
Kreator strony - przetestuj